Adım Adım Seni Nasıl Senden Alıyorlar? Oshotürk 12
Category: Psikoloji

Adım Adım Seni Nasıl Senden Alıyorlar?

1. Herkes seni geliştirmek için, seni daha iyi yapmak için çalışıyordu. Herkes insanın başına gelmesi mümkün olan defoları, hataları, yanlışlıkları, zayıflıkları, kırılganlıkları işaret ediyordu. Hiç kimse senin güzelliğini vurgulamadı, hiç kimse senin zekanı vurgulamadı, hiç kimse senin görkemini vurgulamadı.

2. Sadece canlı olmak öylesine büyük bir armağandır ki, oysa hiç kimse, hiçbir zaman sana varoluşa müteşekkir olmanı söylemedi. Tam aksine herkes homurdanıyor, şikayet ediyordu. Doğal olarak hayatının en başından beri seni çevreleyen her şey, olman gereken şey olmadığını sürekli işaret ederse, olman gereken ve izlemen gereken büyük idealler vermeye devam ederse… Senin varlığın asla onurlandırılmaz. Şayet güçlü, saygın, zengin, entelektüel; sıradan birisi değil, bir şekilde meşhur birisi olabilirsen… senin geleceğin onurlandırılır!

3. Sana karşı olan bu sürekli koşullanma sende, “Olduğum halimle bir şey eksik. Başka bir yerde olmalıyım, burada değil. Olmam gereken yer burası değil; daha yüksek, daha güçlü, daha baskın, daha saygın, daha çok tanınan bir yerde olmalıyım,” düşüncesini yarattı. Senin kafan, senin zihnin; onların senin nasıl olman hakkındaki düşünceleri doğrultusunda, pek çok şekilde pek çok insan tarafından dönüştürüldü.

4. Kötü bir niyet yoktu. Anne baban seni sevdi, öğretmenlerin seni sevdi, toplumun senin birisi olmanı istedi. Onların niyetleri iyiydi ancak, onların anlayışları çok sınırlıydı. Onlar bir gülü, bir kadifeçiçeği yapmayı ve bunun tersini başaramayacaklarını unuttular. Yapabileceğin tek şey güllerin daha büyük, daha renkli, daha hoş kokulu olmasına yardım etmektir. Rengi ve hoş kokuyu oluşturacak tüm elementleri – ihtiyaç duyulan gübreyi, doğru toprağı, doğru zamanda doğru sulamayı – verebilirsin ama gül goncalarının nilüfer üretmesini sağlayamazsın. Ve şayet sen gül goncalarına, “nilüfer üretmek zorundasın” fikrini vermeye başlarsan – elbette ki nilüferler güzel ve büyüktürler – yanlış bir koşullanma veriyorsun.

5. Bu gonca, sadece hiçbir zaman nilüfer üretememekle kalmayacak; onun tüm enerjisi yanlış bir yola yönlendirileceği için gül bile üretemeyecek çünkü gül üretecek enerjiyi nereden bulacak? Ve onun nilüfer olduğu, gül üretmeyeceği meydana çıktığında elbette zavallı gonca kendisini devamlı boş, engellenmiş, çıplak, değersiz hissedecektir.

6. İnsanların başına gelen şey budur. Hep iyi niyetlerle insanlar senin zihnini çeliyor.

7. Daha iyi bir toplumda, daha çok anlayış sahibi insanlarla hiç kimse seni değiştirmeye çalışmayacak. Herkes senin kendin olmana yardım edecek ve kendin olmak dünyadaki en zengin şeydir. Kendin olmak hayatını anlamlı, önemli yapacak her şeyi, doymuş hissetmek için ihtiyacın olan her şeyi sana verir. Sadece kendin olmak ve doğana uygun şekilde gelişmek hayatını doygunluğa eriştirir.

8. Gerçek zenginlik budur. Gerçek güç budur. Herkes kendisi olarak gelişirse bütün yeryüzünün muazzam dayanıklılıkta, zekada ve eve dönmüş olmanın verdiği bir tamamlanmışlık halinde, bir coşku sahibi olan güçlü insanlarla dolu olduğunu göreceksin.

 

21 Ocak 2018 (ve diğer tarihlerde) Aile Dizimi Çalışmaları…

Doğum, annelik, ebeveynlik ve aile bağları ile ilgili konuların çalışıldığı Aile Dizimi Çalışmaları
ve eğitimleri İstanbul’da KAdıköy-Moda’daki Aile Dinamikleri Akademisi’nde düzenlenmektedir.
Etkinlik tarihleri ve detaylı bilgiler için tıklayınız..

www.AileDinamikleri.com

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir