Category: Osho Hakkında

OSHO Beyin mi Yıkıyor? O Bir “Kült Önderi” midir?

KESİNLİKLE BEYNİN YIKANMIŞ. BEN KURU TEMİZLEME MAKİNESİ KULLANIYORUM.

Ben eski moda değilim. Ve doğal olarak sen bağımlısın. Kim olmaz ki? Bağımlılık her zaman kötü değildir. Güzelliğe, şiire, drama, heykele bağımlıysan kimse sana bağımlılıktan vazgeçmeni söylemez. Bağımlılık ancak seni bilinçsiz kılıyorsa bırakılmalıdır. Alkoliklere bağımlılıktan vazgeçmeleri söylenir ama burada benim öğretim bilinçlilik üzerinedir: Ona daha, çok daha fazla bağımlı ol.

Vipassana Nedir Ne değildir: OSHO 9 Madde ile Özetliyor Oshotürk 13

Ve beyninin yıkanmış olmasında yanlış olan nedir? Onu her gün yıka, temiz tut. Hamam böceklerinden hoşlanır mısın? Ben insanların beynini yıkarken hamamböcekleri bulurum. Hamam böcekleri çok özel hayvanlardır. Bilimsel olarak anlaşılmıştır ki, insanın bulunduğu her yerde hamam böcekleri bulunur ve hamam böceklerinin bulunduğu her yerde de insan bulunur. Onlar hep birliktedir, en eski yoldaşlarımız onlardır. Beyninde ne var? Bu yüzden onu yıkamak kesinlikle doğrudur. Ama insanlar ona çok yanlış bir anlam vermiştir; onlar yanlış insanlardır. Hristiyanlar Hıristiyanların beynini yıkayanlardan korkarlar, çünkü o zaman Hristiyan olmayacaklardır.

Hindular korkarlar, çünkü o zaman o insanlar Hindu olmayacaktır. Müslümanlar korkar, komünistler korkar. Herkes beyin yıkanmasından korkar. Ben kesinlikle ona taraftarım. Eski bir deyiş vardı: “Temizlik Tanrı’dan gelir.” Artık Tanrı yok, bu yüzden geriye yalnızca temizlik kaldı. Temizlik Tanrı’dır. Ve ben beyin yıkamaktan da korkmuyorum, çünkü ben zihnine hamam böceği yerleştirmiyorum. Ben sana temiz bir zihin deneyimi yaşama fırsatı veriyorum ve bir kez temiz zihni anlayınca, bir daha asla kimsenin beynine çöp ve pislik doldurmasına izin vermeyeceksin. Onlar suçludurlar. Beyin yıkama ise suç değildir – onu kim kirletmiştir?

Başka insanların zihnini kirletmek suçtur ama dünyanın her yerinde tüm dinler, tüm siyasi önderler zihnini tuvalet olarak kullanmaktadırlar. Bu çirkin adamlar beyin yıkamayı küçük düşürmüştür; aksi halde beyin yıkamak kesinlikle iyidir. Ben bir beyin yıkayıcıyım. Ve bana gelenler, beyin yıkayan, zihinlerini her tür hamamböceğinden temizleyen bir adama geldiklerini açıkça bilmelidirler. Hindu, Müslüman, Hıristiyan; hepsi bana, onlar hamam böcekleri yerleştirip durdukları ve ben insanların zihinlerini temizlediğim için bana karşıdır.

Bu yalnızca zamanın dinsel çamaşır günüdür.

BENİM ÇABAM ZİHNİNDEKİ HER TÜR GELENEĞİ, TUTUCULUĞU, BATIL İNANCI UZAKLAŞTIRMAKTIR,      ki bir zihinsizlik durumu, nihai sessizlik durumu, düşüncenin bile hareket etmediği – bilinçlilik gölünde tek bir dalganın bile olmadığı – bir durum edinesin. Ve her şeyi senin yapman gerekir. Ben, “Beni izle, ben kurtarıcıyım. Seni kurtaracağım,” demiyorum. Bütün bunlar saçmalık. Seni kendin dışında kimse kurtaramaz. Ve manevi bağımsızlık, bağımsızlık adı verilebilecek tek bağımsızlıktır. Tüm diğer bağımsızlıklar – politik, ekonomik – yalnızca şöyle böyledir, yüzeyseldir. Gerçek ve hakiki bağımsızlık senin içsel büyümen için kimseye bağımlı olmamandır.

Bana gelenler gittikçe daha fazla bağımsız, gittikçe daha fazla kendileri olmuştur. İşte bu yüzden beni severler. Ben onları bir kalabalık yapmıyorum, onları mutlak bireyler yapıyorum. Onlara uygulanacak ideolojiler, düzenler bile vermiyorum – ben yalnızca kendi deneyimlerimi paylaşıyorum. Onlar bu deneyimlerden kendi düzenlerini bulmak zorunda.

Bu bir mürşid-mürit ilişkisi değil, yoldaşlık.

Bu, usta ile potansiyel ustaların yoldaşlığı…

 

 

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir