OSHO'nun Hayatı Oshotürk 3
Category: Osho Hakkında

OSHO ABD’de -Büyük Çamurlu Çiftlik [1981-1985]

En yakındaki kasaba Antelope’dan otuz iki kilometre uzakta olan Big Muddy Ranch (Büyük Çamurlu Çiftlik) John Day Irmağı’na bakan, iki Oregon ilçesinin sınırında, aşırı kullanılmış bir meraydı.

 

“Buda hatalar yaptı, Mahavira hatalar yaptı ve ben önünüzde oturuyorum – sizce Oregon’a gelerek hata yapmadım mı? Aydınlanmış olmanın yanılmaz olmak anlamına gelmediğinin kanıtıyım ben. Büyük Çamurlu Çiftlik’e düşebilirsin! Ve artık çıkmak imkansızdır. Çıkmak için ne kadar uğraşırsan, çamura o kadar saplanırsın.

Vipassana Nedir Ne değildir: OSHO 9 Madde ile Özetliyor Oshotürk 3

Bu o kadar açık ki Buda’nın, Mahavira’nın yaptığı hataları söylememe gerek yok: Ben de hatalar yaptım ve yapmaya devam ediyorum ama bu aydınlanmışlığımı tehlikeye atmıyor. Bununla ilgisi yok. Hatalarımdan olabildiğince faydalanıyorum.

Büyük Çamurlu Çiftlik’te yaptığımız bu! Aydınlanmış bir şekilde; bundan iyi bir şey çıkarmaya çalışıyoruz. İçine düştüysek, hatamız bu olabilir ama bu Büyük Çamurlu Çiftlik için talihli bir şey, bu yüzden bundan en iyisini çıkaralım. Ve en iyisini çıkarmak için çok çabalıyoruz.

Ama bu diğer insanlar, yanılmaz olduklarını iddia ediyorlar. Ben, çok açıdan, çatlağın tekiyim. Bu tür şeyler söylememeliyim, hata yaptığımı söylememeliyim. Bu pozisyonuma uymuyor; ona karşı. İşte bu yüzden benim konumumdaki insanlar benden nefret ediyorlar çünkü şöyle diyorlar, “Bunları söylememen gerekirdi. Hata yaptığını anlasan bile onu örtmeye çalış. Hata değilmiş gibi yapmaya çalış.”

Onlar yüzyıllardır böyle yapıyor. Ama ben yapamam. Ben savunmasızım; aldatamam.”

 

AŞAĞIDAKİ VİDEODA, WILD WILD COUNTRY  ADLI BELGESELDE KONU EDİLEN PEK ÇOK KONUYA DEĞİNMEYE ÇALIŞTIM..

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir