Vipassana Nedir Ne değildir: OSHO 9 Madde ile Özetliyor Oshotürk 15
Category: Dinler, Meditasyon

Vipassana Nedir Ne değildir: OSHO 9 Madde ile Özetliyor

Hindistan’ın en eski meditasyon tekniklerinden biri olan Vipassana’yı OSHO 9 madde ile özetliyor.

1) Buda şimdiye kadarki en muhteşem araçlardan birisini bulmuştur: nefesini izleme yöntemini, sadece nefesini izlemeyi.

2) Nefes almak son derece basit ve doğal bir olay ve günde yirmi dört saat hep var. Hiçbir gayret göstermene gerek yok.

Bir mantra’yı tekrar edecek olsan, o zaman bir çaba sarf etmen gerekir, kendini zorlaman gerekecek. “Ram, Ram, Ram,” diyecek olursan kendini sürekli germek zorunda kalacaksın. Ve pek çok kereler unutman kaçınılmaz. Üstüne üstlük Ram sözcüğü yine zihne ait bir şeydir ve seni asla zihnin ötesine götüremez.

3) Buda tamamıyla farklı bir açı keşfetti. Sadece nefesini izle; nefes içeri giriyor, nefes dışarı çıkıyor. İzlenecek dört nokta var.

Nefesi görerek, nefesi hissederek sessizce otur. İçeri giren nefes ilk nokta. Sonra nefes içeri girdiğinde durur; çok küçük bir andır, bir saniyeliğine durur. Bu, izlenecek ikinci noktadır. Sonra nefes döner ve dışarı çıkar; bu, izlenecek üçüncü noktadır. Sonra tekrar nefes tamamen dışarı çıktığında bir saniyeliğine durur. Bu, dördüncü izlenecek noktadır. Sonra yeniden nefes içeri girmeye başlar … nefes döngüsü budur.

4) Eğer tüm bu dört noktayı izleyebilecek olursan, bu kadar basit bir işlemin mucizelerine şaşıp kalacaksın çünkü zihin işin içine girmez.

İzlemek zihnin niteliği değildir; izlemek ruhun, bilincin niteliğidir. İzlemek zihinsel bir işlem değildir. İzlediğinde zihin durur, var olmayı durdurur.

5) Evet, başlangıçta pek çok kereler unutacaksın ve zihin eski numaralarını yapmaya başlayacak.

Ama unutmuş olduğunu hatırladığında pişman, suçlu hissetmene gerek yok; sadece izlemeye geri dön, tekrar ve tekrar nefesini izlemeye geri dön. Yavaş yavaş zihin giderek daha az araya girer.

6) Ve kesintisiz olarak kırk sekiz dakika nefesini izleyebildiğinde aydınlanmış olacaksın.

Şaşırtıcı gelecek sana; sadece kırk sekiz dakika? Çünkü onun pek zor olmayacağını düşüneceksin … sadece kırk sekiz dakika! Çok zordur. Pek çok kereler, sadece kırk sekiz saniye ve sen zihnin kurbanı olmuş olacaksın! Önüne koyacağın bir saatle dene; başlangıçta altmış saniye uyanık kalamayacaksın. Sadece altmış saniyede, yani bir dakikada pek çok kereler uykuya dalarsın. İzlemeyi tamamen unutacaksın; saat ve izlemenin ikisi de unutulacak. Bir fikir seni alıp çok çok uzaklara götürecek; sonra aniden fark edeceksin … saate bakacaksın ve on saniye geçmiş. On saniyedir izlemiyordun. Ama yavaş yavaş – o bir hünerdir; bir uygulama değildir, bir hünerdir – yavaş yavaş onu özümsersin.

7) Uyanık olduğun bu birkaç an o kadar nefis bir güzelliğe sahiptir ki, öylesine büyük bir keyiftir ki bir kez bu anların tadını aldığında tekrar tekrar geri gelmek isteyeceksin; nefes içinde bulunmanın, sadece orada olmanın saf coşkusu için, başka bir niyetle değil.

Unutma, Yoga’da yapılanla aynı işlem değildir bu. Yoga’daki işlemin adı pranayam‘dır; bu tamamıyla farklı bir işlemdir, aslında Buda’nın vipassana olarak adlandırdığının tam olarak zıddıdır. Pranayam‘da derin nefesler alırsın, göğsünü giderek daha çok nefesle doldurursun, daha fazla oksijenle; sonra göğsünü mümkün olduğunca tüm karbondioksitten tamamıyla boşaltırsın. Bu, fiziksel bir egzersizdir, beden için iyidir ama vipassana ile hiçbir ilgisi yoktur.

8) Vipassana‘da doğal nefesinin ritmini değiştirmezsin. Uzun, derin nefesler almazsın, normalde yaptığından hiçbir şekilde farklı olmayan bir biçimde nefes veririsin.

Kesinlikle doğal olmasına izin ver. Tüm bilincin tek bir noktada olmalı; izlemede. Ve eğer nefesini izleyebilirsen, o zaman başka şeyleri de izlemeye başlayabilirsin. Yürürken yürüdüğünü izleyebilirsin, yerken yediğini izleyebilirsin. Ve nihayetinde, en son aşamada uyuduğunu da izleyebilirsin. Uyuyorken kendini izleyebildiğin gün başka bir dünyaya taşınırsın. Beden uyumaya devam eder ve içerde bir ışık parlayarak yanmaya devam eder.

9) Uyanıklığın kesintiye uğramadan kalır.

O zaman günde yirmi dört saat izleme alttan alta akmaya devam eder. Bir şeyler yapmaya devam edersin … dış dünya için hiçbir şey değişmemiştir ama senin için her şey değişmiştir.

21 Ocak 2018 (ve diğer tarihlerde) Aile Dizimi Çalışmaları…

Doğum, annelik, ebeveynlik ve aile bağları ile ilgili konuların çalışıldığı Aile Dizimi Çalışmaları
ve eğitimleri İstanbul’da KAdıköy-Moda’daki Aile Dinamikleri Akademisi’nde düzenlenmektedir.
Etkinlik tarihleri ve detaylı bilgiler için tıklayınız..

www.AileDinamikleri.com

———————————

OSHO / Meditasyon – Kutlama Sanatı
%35 indirimle satın almak isterseniz:

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir