Category: Meditasyon, Psikoloji, Terapi

Doğum Travmasına Mahkum Muyuz?

Doğumun kolay geçmesi için annenin yapabileceği bir şey var mıdır?

Kesinlikle annenin yapabileceği çok şey vardır: Fakat sadece “bir şey yapmayarak” bunu yapabilirsin. Yani basitçe gevşe. Müdahale etmemeyi hatırlamak gerekir ve ağrıyı hissetmeye başladığında basitçe ağrıyla birlikte hareket et. Rahimde hareketleri hissetmeye başladığında ve beden doğuma hazırlanmaya başladığında ve içerde ritmik bir kasılma olduğunda… İnsanlar bu kasılmanın acı verdiğini düşünür, acı vermez; onu acı verir hale getiren bizim yanlış yorumumuzdur.

 

O yüzden kasılmalar çoğaldığında basitçe onu kabul et, onunla birlikte ak. Bu tıpkı nefes almak, nefes vermek gibidir. Yani rahim ve doğum kanalı genişlemeye, büzülmeye başlıyor. Bu, çocuğa bir geçit yaratmanın sadece bir yoludur. Bunun ağır olduğunu hissettiğinde, onun bir ağrı olduğuna karar verdiğinde, onunla savaşmaya başlarsın; çünkü ağrı ile savaşmamak çok zor bir şeydir.

Doğum Hakkında OSHO'dan Duymanız Gereken 10 Şey Oshotürk 11

Mücadele etmeye başladığında ritme müdahale etmeye başlarsın. Bu müdahale çocuk için son derece zararlıdır. Eğer anne basitçe çocuğa yardım ederse, eğer her ne olursa olsun anne bedenle birlikte hareket ederse – bedenle birlikte genişler, bedenle birlikte büzülürse; kasılmaya izin verirse ve bundan basitçe zevk alırsa – bu, gerçekten muhteşem bir keyiftir. Ancak, bu senin onu nasıl gördüğüne bağlıdır.

Örneğin en azından Batı’da, insanlar seksle ilgili daha ileri düzeyde fikirlere sahiptir, yoksa geçmişte asırlar boyunca kadın için ilk cinsel deneyim son derece acı verici olmuştur. O sadece titriyordu, çünkü çocukluğundan itibaren onun son derece çirkin bir şey olduğu, hayvanca olduğu öğretilmişti. Bu yüzden kadın korkuyla titriyordu. Balayı yaklaşıyordu ve kadın ise titriyordu. İşkenceden geçmesi gerekiyordu; o bir işkenceydi ve elbette acı vericiydi. Ancak şimdi en azından Batı’da acı ortadan kalkmıştır. O, güzel bir deneyimdir, orgazmiktir.

Bu, çocuk doğurmakla tamamıyla aynı şeydir. Bu, cinsel orgazmdan daha büyüktür; çünkü cinsel orgazmda vücut ritmi ele alır: Genişler, büzülür; genişler, büzülür ama bu bir çocuğu doğurmakla kıyaslandığında hiçbir şeydir. Bir çocuğu doğurmak bir milyon kat daha büyük bir orgazmdır. Eğer bunu bir orgazm gibi yaşayabilirsen – mutlu, keyifli, tadını çıkararak, hepsi bu kadardır – o zaman çocuk basitçe senin yardımınla geçitten geçer. Aksi takdirde kadın mücadele ediyorsa, çocuk dışarı gelmek istiyorsa ve anne mücadele ediyorsa ve bunun için gerekli olan, yararlı olan harekete izin vermiyorsa … bazen çocuk takılır, kafası takılır. Eğer kafası takılırsa çocuk, tüm hayatı boyunca acı çeker. O olabileceği kadar zeki olmayacaktır, çünkü onun başı çok yumuşaktır ve beyin hala gelişmektedir. Sadece birazcık şok, birazcık kapanma ve beyin olabileceği kadar sağlıklı değildir artık.

 

O yüzden yardım et, keyif al. Sadece bunu büyük bir orgazma giriyormuşsun ve başka da bir şey değilmiş gibi yaşa. Senin tarafından hiçbir müdahale olmaması bir çocuk için en büyük yardım olacaktır. O zaman çocuk kolaylıkla, rahat bir şekilde, kendini bırakarak gelir. Ve o zaman çocuğun primal (ilk çığlık) terapisine ihtiyaç duymayacaktır, çünkü herkes bir doğum travmasından geçmiştir. Ve bu, çocuk için o kadar acı verici olmuştur ki. Bu ilk deneyimdir ve ilk deneyim son derece çirkin, boğucu, neredeyse çocuk için öldürücüdür; geçit dardır ve anne gergindir ve çocuk geçitten dışarı çıkamaz. Onun ilk deneyimi budur.

Böylelikle ilk deneyim cehennemden çıkmadır ve tüm yaşam bir kabusa döner. Bırak ilk deneyim güzel bir akış olsun ve bu, çocuk için bir temel oluşturacaktır.

______________________

Gerçek doğum henüz gerçekleşmedi. Manevi doğum hala yolda. Henüz doğmadık. Gerçek doğuma hazırlanmanın yolu meditasyondur. Bu çalışmaya katılarak kendi doğumunuzu kendiniz yapmak için adım atmış olacaksınız. Yaşamaya başlamak isterseniz bekleriz

AMRİT SANGEET İLE
OSHO MEDİTASYON ve NEFES KAMPI
KAYIT: 0532 615 77 02

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir