Category: İlişkiler

Gerçek Özgürlük Hareketi

Kadın özgürlüğü Hareketi çirkin bir şeydir. Ve bunun sorumlusunun erkek şovenler olduğunu biliyorum. Asırlar boyunca kadınlara o kadar çok zarar verdiler ki, kadın artık intikam almak istiyor. Ancak ne zaman intikam almaya başlarsan yıkıcı olursun. Geçmişteki yaralara sürekli bakmanın bir yararı yoktur. Geçmiş yüzünden intikam almanın bir yararı yoktur.

İnsan bağışlamayı ve unutmayı öğrenmelidir. Evet, yanlıştı; kabul edildi. Bunca zamandır ne yapıldıysa, tamamıyla yanlıştı. Erkek kadını köleye indirgedi, hatta bundan daha fazlasını yaptı; onu nesneye, eşyaya indirgedi. Ama intikam almanın ne anlamı var? O zaman sen kovalayana ve erkek de kaçana dönüşür. O zaman başka türden bir şovenizm ortaya çıkar ve şekillenmeye başlar.

O zaman kadın şovenistler doğar ve bu, işleri yoluna koymayacaktır. O zaman kadın erkeklere zarar vermeye başlar ve er ya da geç onlar intikam almaya başlayacaktır. Bu nerede duracak? Bu bir kısırdöngüdür. Ve benim hissettiğim, erkeğe nazaran kadının bu kısırdöngüden dışarı çıkması çok daha kolaydır çünkü onlar daha sevecen ve daha şefkatlidir. Erkek daha saldırgan ve daha şiddet yanlısıdır. Erkek için çok umudum yok, kadın için çok ümitliyim.

 

Bu nedenle Kadın Özgürlüğü Hareketi’nin saldırganlığından yana değilim. Hayattaki sorunlar sevgi ile çözülebilir; saldırganlıkla değil. Kadın ve erkek ayrı dünyalardır, o nedenle birbirlerini anlamaları güçtür. Ve geçmiş yanlış anlamalarla doludur fakat bu gelecekte de böyle olmak zorunda değildir. Geçmişten ders alabiliriz ve alınacak yegane ders, erkek ve kadının birbirlerinin farklılıklarını daha çok kabul edip birbirlerine karşı daha anlayışlı olmalarıdır.

 

Bu farklılıklar değerlidir, onların bir çatışma yaratmasına gerek yok; aslında bunlar ikisinin arasındaki çekimin nedenleridir. Şayet kadın ve erkek arasındaki tüm farklar kaybolursa, şayet onlar aynı psikolojiye sahip olursa aşk kaybolur, ortadan kalkar çünkü zıtlıklar olmayacaktır. Erkek ve kadın negatif ve pozitif elektrik kutupları gibidir, birbirlerine doğru manyetik olarak çekilirler. Onlar zıt kutuplardır; o nedenle çatışma doğaldır.

Ancak, anlayış sayesinde, şefkat sayesinde, sevgi sayesinde, birbirlerinin dünyasına bakıp anlamaya çalışmak sayesinde tüm sorunlar çözülebilir. Daha fazla çatışma yaratmaya gerek yok; bu kadarı yeter. Erkek en az kadın kadar özgürleşmeye ihtiyaç duyar. Her ikisinin de özgürleşmeye, zihinlerinden özgürleşmeye ihtiyacı vardır. Ötekinin zihinden özgürleşebilmesi için birbirleri ile işbirliği yapmaları gerekir. Gerçek özgürlük hareketi bu olacaktır.

———————-

 

AİLE DİNAMİKLERİ AKADEMİSİ

AİLE DİZİMİ ÇALIŞMALARI

Kendini ve geçimişi anlamak ve hakiki özgürlük nedir anlamak için bizi arayın:

Deniz Meclis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir