Category: Felsefe, Öyküler, Psikoloji

Tepki Vermeyen Buda!

Bazı insanlar kızgınlar, Buda’nın öğretilerinin fazlasıyla karşısındalar.

Onu taciz ediyorlar, ona hakaret ediyorlar.

Buda sessizce onları dinler ve der ki:

“Bitirdiyseniz izin verin de devam edeyim. Bir sonraki köye ulaşmam gerekiyor ve beni bekliyor olacaklar. Eğer zihninizin köşesinde bir şeyler hala varsa, geri dönüp bu yol üzerinden geçerken bitirebilirsiniz.”

Onlar da der ki:

“Seni taciz ettik, sana hakaret ettik, bize bir şey söylemeyecek misin?”

 

 

Buda şöyle der:

“Asla şu an tepki vermem. Ne yaptığınız sizi ilgilendirir; asla şu an tepki vermem, beni bir şey yapmaya zorlayamazsınız. Beni taciz edebilirsiniz; bu size kalmış. Ben bir köle değilim. Ben özgür bir adam haline geldim. Ben merkezimden hareket ederim, çeperimden değil ve sizin tacizleriniz sadece benim çeperime dokunabilir, merkezime değil. Merkezim dokunulmadan kalır.Artık ben merkezimdeyim. On yıl önce farklı olabilirdi; şayet beni taciz etmiş olsaydınız, o zaman tepki verebilirdim. Ancak artık sadece eylemde bulunuyorum.”

_______________________

Eğer Buda’nın bunu nasıl başardığını merak ediyorsanız sizi de bekliyoruz. Kendi duygularınızın sizi kontrol etmesinden nasıl kurtulursunuz ve nereden başlarsınız? Gelin öğrenin ve yaşamınızı daha objektif ve özgürce tecrübe edin. Geçmişinizin sizi yönetmesinden kurtulup anın sonsuzluğunu yaşamaya başlayın.

AMRİT SANGEET İLE
OSHO MEDİTASYON ve NEFES KAMPI
KAYIT: 0532 615 77 02

Amrit Sangeet

OSHO hayranıdır ve ruhsal olarak ondan beslenmektedir. Psikolojik Danışman ve psikoterapistlik yapmaktadır. Bir kitabı var adı Buda mısın Budala mı? Ayrıca 15 tane OSHO kitabı çevirmiştir. Ve 40 tane kitabın da editörlüğünü yapmıştır. www.oshoturk.com web sitesinin kurucusudur ve 2000 yılından beridir içeriğini hazırlayıp gönülden paylaşmaktadır. OSHO'nun bilincinin Türkiye'de yarattığı ve yaratmakta olduğu aydınlanmaya azıcık katkısı varsa bundan büyük onur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir